Kaygı Hakkında Kutsal Kitabın Söylediği 7 Şey – 2. Gün

Umut kaynağı olan Tanrı, Kutsal Ruh’un gücüyle umutla dolup taşmanız için iman yaşamınızda sizleri tam bir sevinç ve esenlikle doldursun. Romalılar 15:13

Bazen kontrol edemediğiniz veya tahmin edemediğiniz şeyler olur. Bunlar üzerinde stresle düşünerek zaman geçirirseniz kaygı oluşur. Bir işin yetiştirilmesi gereken son gün hakkında endişeleniyorsanız veya pek bir sebebi olmayan abartılmış bir tasanızla ilgili olarak kronik bir rahatsızlık duyuyorsanız, yalnız değilsiniz. Bunu hayal edemeseniz de, Tanrı’nın sesini uzun süredir – kaosun ortasında – duymayanlar için sakladığı, kabından taşan, verecek bol umudu vardır.

Romalılar 15:13, elçi Pavlus’un Roma’daki bazı Hristiyanlar için ettiği bir duadır. Ancak dinlerseniz, Tanrı sesinin sizinle konuştuğunu duyabilirsiniz. Pavlus söylediği sözleri dikkatlice seçer, “umut kaynağı olan Tanrı.” Bu anlamı yakalayabildiniz mi? Umut, Tanrı’nın doğasında bulunur. Fakat Pavlus, basitçe, Tanrı’dan endişelerini ortadan kaldırmasını istemez. Tanrı bu endişeleri ortadan kaldıramaz mıydı? Elbette, fakat düşüncelerini değiştirmezlerse Romalıların aynı tekneye yine bineceklerini (bulundukları aynı duruma geri döneceklerini) biliyordu. Bunun yerine, Tanrı’dan onları  “tüm sevinç ve esenlikle” doldurmasını istedi, çünkü gerçekten sevinç ve esenlikle doluyken, endişe için yer yoktur.

Bu, yine de o kadar basit değildir. Tanrı, Romalılara sonu gelmez sevinç ve barış kaynaklarını açabilir, ruhsal depolarını tıka basa doldurabilirdi ve zerre kadar kaygıya yer bırakmayabilirdi. Ancak Tanrı biliyordu ki, zihinsel alışkanlıklarını değiştirmezlerse neşe ve huzur bile sonunda kaygıya yol açabilirdi. Bu yüzden Tanrı, Cennetin sevinç ve esenlik hazinelerini açmadan önce bir koşula dikkat çekti. Cümlede “iman yaşamınızda” O’na güvenerek (“iman etmekte” O’na inanarak) demektedir.

Şimdi görüyor musunuz? Güven, endişeyi paramparça edecek esenlik ve sevinç coşkusunu kesen kapının anahtarıdır. Tanrı’ya güveniyor musunuz? Sadece yüzeysel, sözde bağlılık değil – sıkıca tutup bırakmadığınız şeyden elinizi çekmenizi sağlayacak türden bir güven.

Güven büyülü bir kurşun mudur? Hayır. Kökü derinde olan biyolojik kaygının tüm izlerini anında ortadan kaldırabilecek hiçbir sihirli çözüm yoktur. Fakat Tanrı yine de güvenilirdir. Ve O’na güvenmek yine de aklınızı ve ruhunuzu iyileştirecektir. Vücudunuzdaki endişe ile mücadeleye devam ederken, Tanrı, üzerinde durduğunuz ve tutunacağınız Kaya olabilir.

Tanrı, en derin güvenimize layıktır. O’na gerçekten güvendiğiniz zaman, sizi umutla dolup taşacak kadar çok sevinç ve huzurla doldurur. Bunun nasıl hissettirdiği hakkında fikriniz olmayabilir ve Tanrı’ya güvenmek gerçekten de zor olabilir. Ancak imanın özü, atacağınız adımda ne olacağını tam olarak bilmeden ortaya çıkıp o adımı atarak riski almaktır.

Ellerinizle sıkı tuttuğunuz bir şeylerden elinizi çekmeye ve bugün Tanrı’ya güvenmeye cesaret bulabilir misiniz?

Yazar – Michael Martin

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s